Cakarta’da Tren Rayları Arasında Hayat

Cakarta’da tren tayları arasında hayat, tehlikeli olmaktan çıkmış onlar için normal hale gelmiş bir durum. Endonezya’nın başkenti, Cakarta, çarpık yapılaşma ve kalabalık sebebiyle,gecekondu mahallesinin tren rayları arasına sıkıştığı mahalleyi içeren bir şehir. Gecekondu mahallesinde yaşayanlar için demiryolu, sokakları, caddeleri hatta çocuklar için oyun alanı. Tek yapmaları gereken, her 10-20 dakika arası gelen trenle sokaklarını paylaşmak.

 Endonezya Bali, batılı turistler için cazip bir tatili simgeliyor ancak bu ülkenin yalnızca bir yüzünü yansıtıyor. Endonezya para birimi olan, Endonezya Rupiahı’nın Euro ve Dolar karşısındaki değeri bu ülke hakkında bize bazı şeyler söylüyor. 1 Euro, yaklaşık, 16 903 Endonezya Ripuahı. 1 Dolar, yine yaklaşık olarak, 13 762 Endonezya Ripuahı, 1 Türk Lirası ise, 3450 Endonezya Ripuahı’na denk gelmekte.

Cakarta’da Tren Rayları Arasında Hayat

 

Demiryollarının olduğu mahalledeki camii. Burada ibadet eden kişiler…

Bu gecekondu mahallesinde akşam dar bir sokakta hayat devam ediyor… Gecekondu mahallesinde hava iyice kararınca artık çocuklar için evde olma vakti…Bu genç küçük evinde istirahat ediyor…Cakarta’nın yoksul gecekondu mahallesinde Aris, 13 yaşındaki kızıyla evlerinde, gülümsemeye çalışıyor…Cakarta Kota Tren istasyonunda aktif olarak kullanılan demiryolu üzerinde, tek bacaklı bir kadın. Burada yürümeye mecbur…Demiryolu, çocuklar için bir oyun alanı..!Gecekondu bölgesindeki insanlar çöpler arasından işe yarar ne varsa topluyorlar…İnsanlar kendi inşa ettikleri bu gecekondularda yaşıyorlar. Bu gecekondulara kira ödemek zorunda kalırlarsa aylık ortalama 20 Euro (yaklaşık 339 000 Endonezya Rupiahı) civarında.Her 10-20 dakikada bir tren geçen rayların üzerinde oturup, kenarında satranç oynamak artık onlar için normal hale gelmiş…Cakarta gecekondu bölgesinde yaşayan bu kadın kağıt, plastik toplayarak geçinmeye çalışıyor. Gecekondu bölgesinde en iyi seçeneklerden biri, bu kadın gibi kağıt, plastik toplamaktır. İşler iyi olduğunda günde 5 Euro ( yaklaşık 85 000 Endonezya Rupiahı) kazandıklarında kendilerini şanslı sayıyorlar…

KAYNAK: https://goo.gl/R6h478

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.